حدودا چندین ماه می شود که در ایران خبری از اینترنت همیشگی که بدون vpn وارد فضاهایی هم چون اینستاگرام می شدیم نیست . اینستاگرام و واتس آپ چند ماهی است که فیلتر شده است و اینترنت داخلی نیز هیچ ساپورتی برای آن ندارد .

استارلینک چیست 

استارلینک توسط ایلان ماسک وارد ایران شده است و در روز 5 آذر خبر پخش شدن 100 دستگاه استارلینک وارد کشور شد .
استار لینک توسط ایلان ماسک پایه گذاری شده است و یک سرویس اینترنت  ماهواره ای می باشد که در واقع برای مناطقی که دور هستند اولین بار مورد بررسی و انتشار قرار گرفت .

این سیستم چگونه شکل گرفته است 

استارلینک یک سرویس اینترنت ماهواره ای است که توسط SpaceX اداره می شود، شرکتی که در سال 2002 توسط ایلان ماسک تاسیس شد.
اسپیس ایکس موشک ها و فضاپیماها را طراحی، تولید و پرتاب می کند. اسپیس ایکس پرتاب ماهواره های Starlink را در سال 2019 آغاز کرد و تا سپتامبر 2022 بیش از 3000 ماهواره را به مدار پایین زمین (LEO) پرتاب کرده است.

استار لینک در درجه اول بر ارائه اینترنت پهن باند پرسرعت و کم تأخیر در نقاط دورافتاده و روستایی در سطح جهان متمرکز است. از سپتامبر 2022، قیمت این سرویس از 110 دلار در ماه شروع می شود و هزینه سخت افزار یکباره آن 599 دلار است.

 

گسترش استارلینک در جهان 

خدمات استارلینک به لطف مجموعه بزرگ ماهواره هایش به طور قابل توجهی گسترش یافته است. این شرکت در حال حاضر بیش از 3000 ماهواره در مدار دارد و با پرتاب های نزدیک به هفتگی به گسترش آن ادامه می دهد. در 18 سپتامبر 2022، اسپیس ایکس 54 ماهواره دیگر را به فضا پرتاب کرد.

استارلینک ادعا می کند که در تمام هفت قاره در دسترس است – در سپتامبر 2022، بنیاد ملی علوم ایالات متحده اعلام کرد که در حال آزمایش “سرویس قطبی” Starlink در قطب جنوب است. با این حال، از اواسط سپتامبر 2022، سایت Starlink می گوید که خدمات در سراسر آفریقا “به زودی” ارائه می شود. به عنوان مثال، در نیجریه و موزامبیک، این سایت می گوید خدمات در سه ماهه چهارم 2022 آغاز می شود.

در سپتامبر 2022 این سرویس از نظر فنی در 40 کشور در دسترس قرار داد. این سرویس بهترین پوشش موجود در ایالات متحده، مکزیک، کانادا، اروپا، استرالیا و نیوزلند را ارائه می دهد.

 

سرعت استارلینک چقدر است 

طبق گفته شرکت اطلاعاتی شبکه Ookla ، در ایالات متحده، میانگین سرعت دانلود استارلینک در سه ماهه دوم سال 2022 به بیش از 62 مگابیت در ثانیه رسید. این برای یک یا دو نفر برای پخش ویدیو، دانلود بازی یا انجام هر کاری که می خواهند در اینترنت بیش از حد کافی است. با این حال، یک سال قبل، سرعت دانلود در ایالات متحده نزدیکتر به 90 مگابیت در ثانیه بود.

به نظر می رسد که پایگاه مشتریان رو به رشد استارلینک بر عملکرد آن تأثیر می گذارد. در واقع، در مقایسه با یک سال قبل، سرعت Starlink در تمام کشورهای مورد بررسی Ookla در سه ماهه دوم کاهش یافته است – در سراسر اروپا، اقیانوسیه، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی.

ایلان ماسک ادعا می کند که سرعت استارلینک به بیش از 300 مگابایت در ثانیه می رسد.

سرعت آپلود Starlink نیز در سه ماهه دوم 2022 در سراسر جهان کاهش یافت، در حالی که تاخیر نسبتاً ثابت باقی ماند. در ایالات متحده، متوسط ​​تأخیر استارلینک در 48 میلی‌ثانیه کمتر از سایر ارائه‌دهندگان ماهواره بود.

هزینه استارلینک در آمریکا چقدر است

در ایالات متحده، می توانید سرویس استارلینک را با قیمت 110 دلار در ماه با هزینه سخت افزاری یکباره 599 دلار دریافت کنید. هیچ قرارداد بلندمدت، سقف داده یا الزامات انحصاری وجود ندارد.

استارلینک بیزینس برای مشاغل از راه دور و روستایی در سراسر جهان با قیمت 500 دلار در ماه با هزینه سخت افزاری یکباره 2500 دلار در دسترس است. این سرویس برای دفاتر حداکثر 20 کاربر، ویترین فروشگاه ها و بارهای کاری سخت در سراسر جهان با سرعت دانلود تا 350 مگابیت بر ثانیه و تاخیر 20 تا 40 میلی ثانیه ارتباط برقرار می کند.

استارلینک برای RVs ماهانه 135 دلار با هزینه سخت افزار یکباره 599 دلار هزینه دارد. مشتریان می توانند خدمات را در هر زمان متوقف و لغو مکث کنند و صورتحساب آن به صورت افزایشی یک ماهه دریافت می شود.

استارلینک برای مناطق آبی و دریایی ماهیانه 5000 دلار با هزینه سخت افزاری 10000 دلاری برای دو پایانه با کارایی بالا هزینه دارد. سرعت دانلود تا 350 مگابیت در ثانیه را در دریا ارائه می دهد. مانند استارلینک برای RVs، مشتریان می توانند خدمات را در هر زمان متوقف و لغو توقف کنند و صورتحساب آن به صورت افزایشی یک ماهه دریافت می شود.

استارلینک در ایران 

با خبر منتشر شده ی وارد شدن 100 دستگاه استارلینک در ایران به نظر جرقه ی استفاده از این اینترنت در ایران زده شده است .
بنابر ادعای ایلان ماسک ماهواره هایی که قابلیت استارلینک را فعال می کنند به فضای ماهواره ای ایران ارسال شده اند و افرادی که این دستگاه را خریداری می نمایند می توانند از این اینترنت بدون محدودیت استفاده نمایند .

موضوعی که مورد مطرح است این است که ، این اینترنت قیمت بالایی را دارد اما بدون محدودیت و با سرعت فوق العاده بالایی می باشد .
تنها موردی که شاید از شیوع این اینترنت جلوگیری نماید قیمت بالای این اینترنت می باشد .

امیدواریم که از این مطلب لذت برده باشید . برای دیدن نمونه کارهای ما از bdbd.ir دیدن نمایید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *