خلاقیت در تجارت

خلاقیت در تجارت


روانشناسی تبلیغات
در این مقاله میخواهیم بپردازیم به اهداف تبلیغات  در تجارت دست آوردها از تبلیغات و Psychological advertising با ما همراه باشید 

همانگونه که یکی از بازاریابان در دهه شوونیستی 1960 اظهار داشت : مصرف کننده یک فرد ابله نیست. او همسر شماست. زنان ما، شوهران ما، فرزندان ما جملگی در زمره مصرف کنندگان هستند. مصرف کننده یک فرد کند ذهن نیست مصرف کننده من و شما هستیم. سال ها پیش لردلورهولم نظر خود را درباره معضل تبلیغ کنندگان چنین ابراز داشت : من میدانم که نیمی از تبلیغات تجاری من به هدر می رود ولی نمیدانم کدام نیمه آن!

تبلیغات 

پیشرفت های اخیر در زمینه تحقیقات بازار تغییراتی را آغاز کرده است زیرا تقریبا همه به تبلیغات تجاری علاقه نشان می دهند. یک مصرف کننده متعارف هر روز در معرض صدها تبلیات تجاری قرار می گیرد و طبق یک برآورد به عمل آمده حدود یکسال و نیم از عمرما تا هنگام مرگ صرف دیدن تبلیغات تلویزیونی می شود. با این حال ما به عنوان شخص مصرف کننده بر این باور هستیم که تبلیغات تاثیر چندانی بر شخص ما ندارد ولی به رغم آن تبلیغ کنندگان هنوز به تبلیغات خود ادامه می دهند.

هماهنگی لازم با حافظه 

حافظه انسانی هنگامی به بهترین نحو عمل می کند که آنچه به صورت وارده جدید به آن معرفی می شود ، هماهنگی لازم را با حافظه داشته باشد و یا به نحوی بتواند به آنچه از پیش در آنجا موجود است مربوط گردد. برخی از تبلیغ کنندگان به این حس تداوم به طرق محدودتری دست می یابند . جای نگاه داشتن شخصیت یک تبلیغ ، ثبات را در یک یا چند جنبه مربوط به سبک حفظ می کنند.

بنگاه تبلیغاتی ینی چی ؟

در واقع بنگاه های تبلیغاتی ، یعنی سازندگان تبلیغ تجاری ، درباره این قبیل چیزها ، در مقایسه با آنچه که دوست دارند ما تصور کنیم، کمتر می دانند. تعداد تبلیغ های ناکام بیش از تعداد تبلیغ های کاملا موفق است . اکثر تبلیغ ها در بهترین حالت ، تاثیر متوسطی دارند تجربه این نشان می دهد که موارد شکست تبلیغات بیش از موارد موفقیت آن هاست ، زیرا معمولا تاثیرات آن ها به شکل عینی اندازه گیری نمی شوند . واقعیت های تلخ حاکی از آن است که بسیاری از تبلیغ ها کاملا شکست می خورند . تا این اواخر ، این ناکامی ها بخت آن را داشتند که پوشیده بمانند ، زیرا اکثر مبارزات تبلیغاتی به شکل رسمی ردیابی نمی شدند زیرا ما به دنبال تأثیر عمده ایم و نه تأثیرات ظریف تر و کوچک تر. بسیاری از تأثیرات تبليغ ، کمتر جایی در ترغیب دارند . این تأثیرات جزیی آشکار نیستند ، ولی بیشتر مشخص کننده چگونگی عمل تبلیغ اند .

درک تبلیغات خوب 

برای درک تبلیغات باید این تأثیرات را درک و اندازه گیری کنیم . هنگامی که کودکان ما رشد می کنند ، ما متوجه رشد جسمانی روزانه آنان نیستیم ، بلکه از زمانی به زمانی دیگر است که می فهمیم کودکانمان رشد کرده اند . تعیین این که یک کودک ظرف ۲۴ ساعت گذشته چقدر رشد کرده است ، همانند آن است که بخواهیم تاثیرات یک آگهی تلویزیونی منفرد را بر مخاطبان ارزشیابی کنیم . در هر دو مورد ، تغييرات ، بسیار کمتر از آن است که ما متوجه آن ها شویم . اما ، حتى تأثیرات اندک تبلیغ می تواند بر انتخاب ما نسبت به یک نام تجاری تاثیر گذارد . به ویژه هنگامی که سایر عوامل ، یکسان و گزینه های مختلف نام های تجاری ، بسیار شبیه یکدیگر باشند برای مثال ما دو نام تجاری با وزن یکسان داریم و هر یک از آنها را بر روی یک کفه ترازو قرار می دهیم و ترازو در حالت توازن قرار می گیرد اما اگر یک پر کاه به یکی از آنها اضافه کنیم در این حالت است که شرایط به نفع ما که به دنبال تأثيرات عمده می گردیم تغییر می کند.

تکرار در تبلیغات 

چنانچه از تکرار یک تبلیغ توسط تبلیغ کنندگان متعجب شده اید و اگر تعجب کرده اید که چرا آنان فکر می کنند که این امر احتمالا بر افراد معقولی نظير ما ، ممکن است تاثیر گذارد پاسخ شما این است : بیشتر تبلیغات ، تنها موجب تفاوت های لب مرزی می شوند ، ولی تفاوت های اندک می توانند به تفاوت های بزرگ تری منجر شوند و حتی تفاوت های اندک انسان می توانند تعادل را به نفع نام تجاری تبلیغ شده بر هم زنند . این امر ، به ویژه در مورد آنچه اصطلاح تبلیغ شکل با تصویر  نامیده می شود صادق است آنچه اصطلاحا تبلیغ شکل یا تصویر نامیده می شود،

یکی از انواع پیچیده تبليغ، ایجاد یک نگرش مثبت و یا تغییر یک عقیده 

ین نوع تبلیغات عمدتا از طریق خلق صحنه های خیال انگیز ، به کارگیری افراد مشهور ، و نمایش موقعیت های تأثیر گذار ، به مخاطبان خود الهام می بخشند و از آنان دعوت می کنند که هنجارهای اجتماعی مرسوم را به چالش بگیرند . موفقیت این نوع تبلیغات از طریق افزایش فروش در خرده فروش ها ، فروشندگان شخصی یا نمایندگان فروش اندازه گیری می شود.

در دنیای امروز تبلیغاتی  که  ارزش ها و فرهنگ های جامعه را شناسایی می کنند و این تبلیغات را  با پرو بال دادن به قهرمان ها و تکیه بر فرهنگ غنی جامعه پیش می برند موفق تر هستند.

ایجاد نیازها

تبلیغات فصلی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *