دستگاه چاپ افست در سال 1875 برای چاپ روی قلع توسعه یافت و سپس در سال 1904 برای چاپ روی کاغذ بهبود یافت. در دوران مدرن تر، چاپ افست به عنوان لیتوگرافی نیز شناخته می شود. لغت لیتوگرافی به معنای چاپ شده از سنگ است. این به این دلیل بود که اولین صفحات چاپی از آلومینیوم گران قیمت آن زمان نبودند، بلکه از سنگ آهک ساخته می شدند.

لیتوگرافی افست مدرن

ممکن است زیاد در مورد فرآیند چاپ بسته بندی خود فکر نکنید، اما در واقع کاملاً درگیر است. تولید پیش‌پرس تضمین می‌کند که همه فایل‌ها به درستی پردازش می‌شوند، به این معنی که آنها به CMYK تبدیل می‌شوند، نهایی می‌شوند و صفحات برای هر رنگ مطابق با کاری که در دستگاه چاپ اجرا می‌شود ایجاد می‌شوند.

شما لیتوگرافی افست را در اطراف خود دیده اید و ممکن است متوجه آن نشده باشید. همه چیز از مجلات گرفته تا بروشورها و لوازم التحریر و کتاب ها معمولاً با استفاده از این روش چاپ می شوند. با استفاده از سیستم های کامپیوتر به صفحه (به جای کامپیوتر به فیلم)، می توان نتایج با کیفیت بالاتری ایجاد کرد. همچنین بسیار مقرون به صرفه تر از انواع دیگر روش های چاپ است.

هنگامی که در مورد بسته بندی و چاپ صحبت می شود، اغلب این سوال پیش می آید که آیا برای بسته های خود از چاپ دیجیتال استفاده کنید یا چاپ افست . پاسخ به این بستگی به پاسخ شما به چندین سؤال دارد که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد. اما ابتدا، متداول ترین سوالی که دریافت می کنیم: تفاوت بین چاپ افست و چاپ دیجیتال چیست؟

تفاوت بین چاپ افست و چاپ دیجیتال چیست؟ 

 

چاپ افست از صفحات چاپی و جوهر مرطوب استفاده می کند. زمان بیشتری برای تولید نیاز است زیرا مراحل مختلفی وجود دارد که باید تنظیم شوند و محصول نهایی قبل از تکمیل باید خشک شود. با توجه به آنچه گفته شد، چاپ افست برای تولید تعداد زیادی طرح خاص گزینه مقرون به صرفه تر است .

این را با چاپ دیجیتال مقایسه کنید (چیزی که قبلاً به عنوان “کپی” شناخته می شد). با چاپ دیجیتال، نتیجه مستقیماً از فایل های الکترونیکی خارج می شود. چاپ دیجیتال بیشتر برای محصولات کوتاه مدت مانند بروشور، کارت ویزیت یا پوستر استفاده می شود. کیفیت چاپ دیجیتال با چاپ افست برابری می کند، اما با چاپ افست، طیف بسیار گسترده تری از رنگ های جوهر دریافت می کنید که در این زمان، دیجیتال هنوز نمی تواند با آن مطابقت داشته باشد.

هر فرآیند چاپ دارای مزایا و معایب خاصی است که قبل از تصمیم گیری باید در مورد آنها بدانید:

مزایای چاپ افست

چاپ افست کیفیت تصویر برتر را ارائه می دهد – هیچ کدام. اگر تایپوگرافی متمایز، تمیز، زیبا و تصاویری غنی و زنده و با رنگ های نقطه ای می خواهید، نمی توانید دقت چاپ افست را شکست دهید.

به علاوه، چاپ افست نتایج زیبایی را در تقریباً هر نوع ماده ای ارائه می دهد. همچنین اگر حجم زیادی از سفارشات بسته بندی داشته باشید، بسیار مقرون به صرفه است.

مزایای چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال تضمین می کند که هر قطعه چاپ شده با قطعه بعدی یکسان است. برای کارهای طراحی بسته بندی با حجم کم ، قیمت هر واحد با چاپ دیجیتال ارزان تر است. با این حال، با کارهای بزرگتر، در نهایت چاپ افست به اینجا می رسد. یکی دیگر از مزایای اصلی چاپ دیجیتال این است که حتی در طول یک کار چاپی، می توانید در صورت نیاز اطلاعات را تغییر دهید.

معایب چاپ افست

شما باید از قبل با چاپ افست پول سرمایه گذاری کنید، مگر اینکه با یک تولید کننده چاپ کار کنید که صفحات و قالب های رایگان ارائه می دهد . صفحات خاص با طراحی خاص شما باید ایجاد شوند و این زمان می برد. با این حال، فرض کنید یک طرح بسته بندی محصول ایجاد کرده اید و ثابت می کند که بسیار محبوب است. شما در درازمدت با چاپ افست کمتر از چاپ دیجیتال هزینه خواهید کرد، زیرا همه کارها قبلاً انجام شده است و عملاً بی نهایت مقیاس پذیر است.

معایب چاپ دیجیتال

همانطور که بیان کردیم، اگر هدف شما رسیدن به رنگ کامل و نقطه‌ای است، چاپ دیجیتال ممکن است بهترین گزینه نباشد. همچنین گزینه های کمتری در موادی وجود دارد که می توان با استفاده از چاپ دیجیتال روی آنها چاپ کرد.

چاپ دیجیتال بهتره یا افست؟

 

ممکن است به نظر برسد که تفاوت ها و ایرادات بین این دو نوع چاپ نسبتاً ناچیز است، اما چندین عامل دیگر در طراحی و چاپ بسته بندی شما نقش دارند. برای اینکه بتوانید انتخاب مناسب برای نیازهای خود را بهتر انتخاب  کنید، سؤالات زیر را از خود بپرسید :

چقدر زود به آن نیاز دارید؟

چاپ افست زمان می برد: زمان برای ایجاد صفحات و تمام پردازش های لازم برای تحقق آن. به سادگی نمی توان آن را در آخرین لحظه انجام داد. برای کارهای لحظه آخری، دیجیتال برنده دست به پایین است. با این حال، هنگامی که فرآیندهای چاپ افست راه اندازی می شوند، کارهای چاپ بزرگتر بسیار مقرون به صرفه تر هستند و می توان آنها را به راحتی چاپ کرد. این امر چاپ افست را در دراز مدت بسیار مقیاس پذیرتر می کند.

از چه نوع ماده ای استفاده خواهید کرد؟

چاپ دیجیتال می تواند روی مواد اولیه چاپ کند، اما اگر می خواهید واقعاً با بسته بندی خود متمایز شوید ، چاپ افست بهترین گزینه است. به این دلیل که طرحی که به صفحات منتقل می شود را می توان روی طیف وسیعی از مواد استفاده کرد.

رنگ ها چقدر باید واقعی باشند؟

اگر به مقدار زیادی رنگ خاص، یک رنگ بسیار دقیق یا یک ترکیب منحصر به فرد نیاز دارید، چاپ افست به شما این امکان را می دهد که به دقتی که می خواهید نسبت به چاپ دیجیتال نزدیک شوید. اگرچه دیجیتال با جوهرهای ترکیبی تر خود راه طولانی را پیموده است، اما افست همچنان تاج خلوص رنگ را حفظ می کند زیرا با مخلوط کردن و تطبیق انواع مختلف جوهر، طیف رنگی بسیار بیشتری را امکان پذیر می کند.

پروژه چقدر بزرگ است؟ 

اگر بیش از 500 قطعه دارید، چاپ افست در نهایت مقرون به صرفه تر خواهد بود. بعلاوه شما همچنان از کیفیت برتر و رنگ های زنده بهره مند خواهید شد. برای بسته‌بندی‌های کوچک‌تر، چاپ دیجیتال ممکن است گزینه بهتری باشد، زیرا چاپ افست نیاز به سرمایه‌گذاری اولیه در ایجاد صفحات و سایر موارد در مراحل پیش‌پردازش دارد.

چرا ما چاپ افست را توصیه می کنیم؟

در بیشتر موارد، همانطور که خواهید دید، چاپ افست برای بیش از 500 قطعه می تواند راهی مقرون به صرفه برای ایجاد بسته بندی واقعاً برجسته باشد. از آنجایی که بیشترین تنوع رنگ را همراه با کیفیت بالا ارائه می دهد، می توانید مطمئن باشید که نتیجه نهایی فراتر از انتظارات شما خواهد بود. علاوه بر این، چاپ افست به شما این امکان را می دهد که عملیات بسته بندی محصول خود را در صورت نیاز مقیاس بندی کنید. شما می توانید بر روی انواع مختلفی از مواد چاپ کنید، که به شما این آزادی را می دهد که طراحی بسته بندی خرده فروشی خود را واقعاً فراتر از طراحی آن برجسته کنید.

با وجود این همه انعطاف پذیری و مقرون به صرفه بودن، به سختی می توان با کیفیت برتر، رنگ دقیق، مواد منحصر به فرد و مقیاس پذیری چاپ افست اشتباه کرد.

اگر هنوز سوالی داشته باشم چه؟ 

این قابل درک است که در مورد پروژه بسته بندی خود سؤالاتی داشته باشید. از طراحی گرفته تا مواد بسته بندی تا راه اندازی و قیمت گذاری، بسته بندی مناسب می تواند واقعاً یک محصول را زنده کند .

جهت مشاوره و ثبت سفارش با شماره های زیر در تماس باشید.

تلفن : 09123172477

تلفن : 09120295771

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *